ඝන වස්තුවල පරිමාව
විසඳුම් සහිතව ඝන වස්තුවල පරිමාව පිළිබඳ සා/පෙළ විභාග ප්රශ්න පුහුණු වන්න · NIE විෂය නිර්දේශයට අනුකූලයි
පසුගිය ප්රශ්න පත්ර පුහුණුව
විසඳුම් සහිතව ඝන වස්තුවල පරිමාව පිළිබඳ සා/පෙළ විභාග ප්රශ්න පුහුණු වන්න
-
සෘජු වෘත්තාකාර කේතුවක පාදයේ අරය 6 cm සහ සිරස් උස 14 cm වේ. π = 22/7 භාවිතයෙන් කේතුවේ පරිමාව සොයන්න.
විසඳුම බලන්න
පියවර 1: කේතුවක පරිමාව සඳහා සූත්රය: V = 1/3 π r² h. පියවර 2: ආදේශ කරන්න: V = (1/3) × (22/7) × (6²) × 14. පියවර 3: සුළු කරන්න: 14 / 7 = 2; (1/3) × 36 = 12. පියවර 4: V = 22 × 12 × 2 = 528 cm³. පිළිතුර: 528 cm³.ආදර්ශයට ගත්තේ: modelled on the G.C.E. (O/L) Mathematics examination pattern
අදාළ මාතෘකා
විෂය නිර්දේශයේ
අද ඝන වස්තුවල පරිමාව ප්රශ්න පුහුණු වන්න
නොමිලේ AI අධ්යයන උපදේශක, දෛනික සැලසුම් සහ පුහුණු ප්රශ්න. ගෙවීම් අවශ්ය නැත.
නොමිලේ ගිණුමක් සාදන්න නොමිලේ ප්රශ්නාවලිය