වෘත්තාකාර චලිතයේ ප්රවේගය සහ ත්වරණය විමර්ශනය
විසඳුම් සහිතව වෘත්තාකාර චලිතයේ ප්රවේගය සහ ත්වරණය විමර්ශනය පිළිබඳ උ/පෙළ විභාග ප්රශ්න පුහුණු වන්න · NIE විෂය නිර්දේශයට අනුකූලයි
පසුගිය ප්රශ්න පත්ර පුහුණුව
විසඳුම් සහිතව වෘත්තාකාර චලිතයේ ප්රවේගය සහ ත්වරණය විමර්ශනය පිළිබඳ උ/පෙළ විභාග ප්රශ්න පුහුණු වන්න
-
අංශුවක් අරය r = 2.0 m වූ වෘත්තාකාර පථයක v = 6.0 m s⁻¹ නියත වේගයෙන් ගමන් කරයි. එහි ස්පර්ශීය ත්වරණය a_t සහ කේන්ද්රාභිසාරී (අරීය) ත්වරණය a_r හි විශාලත්වයන් පිළිවෙළින් මොනවාද?
විසඳුම බලන්න
පියවර 1: a_t = 0. පියවර 2: a_r = 36 / 2 = 18 m s⁻². පිළිතුර: a_t = 0, a_r = 18 m s⁻².ආදර්ශයට ගත්තේ: modelled on the G.C.E. (A/L) Combined Mathematics examination pattern
අදාළ මාතෘකා
විෂය නිර්දේශයේ
අද වෘත්තාකාර චලිතයේ ප්රවේගය සහ ත්වරණය විමර්ශනය ප්රශ්න පුහුණු වන්න
නොමිලේ AI අධ්යයන උපදේශක, දෛනික සැලසුම් සහ පුහුණු ප්රශ්න. ගෙවීම් අවශ්ය නැත.
නොමිලේ ගිණුමක් සාදන්න නොමිලේ ප්රශ්නාවලිය