ගැටලු විසඳීමට බේයස් ප්රමේයය යෙදීම
විසඳුම් සහිතව ගැටලු විසඳීමට බේයස් ප්රමේයය යෙදීම පිළිබඳ උ/පෙළ විභාග ප්රශ්න පුහුණු වන්න · NIE විෂය නිර්දේශයට අනුකූලයි
පසුගිය ප්රශ්න පත්ර පුහුණුව
විසඳුම් සහිතව ගැටලු විසඳීමට බේයස් ප්රමේයය යෙදීම පිළිබඳ උ/පෙළ විභාග ප්රශ්න පුහුණු වන්න
-
X සහ Y කර්මාන්තශාලා දෙකක් බල්බ නිෂ්පාදනය කරයි. X කර්මාන්තශාලාව මුළු නිෂ්පාදනයෙන් 60% ක් නිපදවන අතර එහි දෝෂ ප්රතිශතය 2% කි. Y කර්මාන්තශාලාව 40% ක් නිපදවන අතර දෝෂ ප්රතිශතය 5% කි. අහඹු ලෙස පරීක්ෂා කළ බල්බයක් දෝෂ සහිත බව පෙනී ගියහොත්, එය X කර්මාන්තශාලාවේ නිෂ්පාදනයක් වීමේ සම්භාවිතාව (බේස් ප්රමේයයෙන්) කොපමණද?
විසඳුම බලන්න
පියවර 1: P(D) = 0.032. පියවර 2: P(X|D) = 0.012 / 0.032 = 3/8. පිළිතුර: 3/8 (0.375).ආදර්ශයට ගත්තේ: modelled on the G.C.E. (A/L) Combined Mathematics examination pattern
අදාළ මාතෘකා
විෂය නිර්දේශයේ
අද ගැටලු විසඳීමට බේයස් ප්රමේයය යෙදීම ප්රශ්න පුහුණු වන්න
නොමිලේ AI අධ්යයන උපදේශක, දෛනික සැලසුම් සහ පුහුණු ප්රශ්න. ගෙවීම් අවශ්ය නැත.
නොමිලේ ගිණුමක් සාදන්න නොමිලේ ප්රශ්නාවලිය