ශක්ති විද්යාව
විසඳුම් සහිතව ශක්ති විද්යාව පිළිබඳ උ/පෙළ විභාග ප්රශ්න පුහුණු වන්න · NIE විෂය නිර්දේශයට අනුකූලයි
පසුගිය ප්රශ්න පත්ර පුහුණුව
විසඳුම් සහිතව ශක්ති විද්යාව පිළිබඳ උ/පෙළ විභාග ප්රශ්න පුහුණු වන්න
-
සම්මත සම්භවන එන්තැල්පි (ΔH_f°) දී ඇත: C₂H₆(g) = -84.7 kJ mol⁻¹, CO₂(g) = -393.5 kJ mol⁻¹, සහ H₂O(l) = -285.8 kJ mol⁻¹. එතේන් වායුවේ සම්මත දහන එන්තැල්පිය (ΔH_c°) ගණනය කරන්න.
විසඳුම බලන්න
පියවර 1: 1 mol දහනය සඳහා තුලිත සමීකරණය: C₂H₆(g) + 7/2 O₂(g) → 2CO₂(g) + 3H₂O(l). පියවර 2: හෙස්ගේ නියම සූත්රය: ΔH_rxn° = Σ n ΔH_f°(ඵල) - Σ m ΔH_f°(ප්රතික්රියක). පියවර 3: අගයන් ආදේශය: ΔH_c° = [2(-393.5) + 3(-285.8)] - [-84.7] = -1644.4 + 84.7 = -1559.7 kJ mol⁻¹. පිළිතුර: -1559.7 kJ mol⁻¹.ආදර්ශයට ගත්තේ: modelled on the G.C.E. (A/L) Chemistry examination pattern
අදාළ මාතෘකා
විෂය නිර්දේශයේ
අද ශක්ති විද්යාව ප්රශ්න පුහුණු වන්න
නොමිලේ AI අධ්යයන උපදේශක, දෛනික සැලසුම් සහ පුහුණු ප්රශ්න. ගෙවීම් අවශ්ය නැත.
නොමිලේ ගිණුමක් සාදන්න නොමිලේ ප්රශ්නාවලිය