රසායනික තුල්යතාව
විසඳුම් සහිතව රසායනික තුල්යතාව පිළිබඳ උ/පෙළ විභාග ප්රශ්න පුහුණු වන්න · NIE විෂය නිර්දේශයට අනුකූලයි
පසුගිය ප්රශ්න පත්ර පුහුණුව
විසඳුම් සහිතව රසායනික තුල්යතාව පිළිබඳ උ/පෙළ විභාග ප්රශ්න පුහුණු වන්න
-
700 K උෂ්ණත්වයේදී H₂(g) + I₂(g) ⇌ 2HI(g) ප්රතික්රියාවේ සමතුලිතතා නියතය K_c = 64.0 වේ. හිස් කරන ලද 1.00 dm³ දෘඪ භාජනයකට 700 K හිදී H₂ 1.00 mol සහ I₂ 1.00 mol ඇතුළත් කළේ නම්, සමතුලිතතාවයේදී HI සාන්ද්රණය කොපමණද?
විසඳුම බලන්න
පියවර 1: ICE වගුව (ආරම්භක, වෙනස, සමතුලිත) mol dm⁻³ වලින් සකසන්න (V = 1.00 dm³): H₂(g) + I₂(g) ⇌ 2HI(g) ආරම්භක: 1.00 1.00 0 වෙනස: -x -x +2x සමතුලිත: 1.00 - x 1.00 - x 2x පියවර 2: සමතුලිතතා නියතය සඳහා ප්රකාශනය ලියන්න: K_c = [HI]² / ([H₂][I₂]) = (2x)² / (1.00 - x)² = 64.0 පියවර 3: ධන වර්ගමූලය ගෙන වීජීයව විසඳන්න: 2x / (1.00 - x) = √64.0 = 8.00 2x = 8.00(1.00 - x) = 8.00 - 8.00x 10.00x = 8.00 ⇒ x = 0.80 mol dm⁻³ පියවර 4: HI හි සමතුලිත සාන්ද්රණය ගණනය කරන්න: [HI] = 2x = 2 × 0.80 = 1.60 mol dm⁻³. පිළිතුර: 1.60 mol dm⁻³.ආදර්ශයට ගත්තේ: modelled on the G.C.E. (A/L) Chemistry examination pattern
අදාළ මාතෘකා
විෂය නිර්දේශයේ
අද රසායනික තුල්යතාව ප්රශ්න පුහුණු වන්න
නොමිලේ AI අධ්යයන උපදේශක, දෛනික සැලසුම් සහ පුහුණු ප්රශ්න. ගෙවීම් අවශ්ය නැත.
නොමිලේ ගිණුමක් සාදන්න නොමිලේ ප්රශ්නාවලිය