කාර්යය, ශක්තිය සහ ක්ෂමතාව
විසඳුම් සහිතව කාර්යය, ශක්තිය සහ ක්ෂමතාව පිළිබඳ උ/පෙළ විභාග ප්රශ්න පුහුණු වන්න · NIE විෂය නිර්දේශයට අනුකූලයි
පසුගිය ප්රශ්න පත්ර පුහුණුව
විසඳුම් සහිතව කාර්යය, ශක්තිය සහ ක්ෂමතාව පිළිබඳ උ/පෙළ විභාග ප්රශ්න පුහුණු වන්න
-
මුළු ස්කන්ධය 2.0 × 10⁵ kg වූ දුම්රියක් 1/100 ක ආනතියක් (sin θ = 0.01) දිගේ 20 m s⁻¹ නියත ඒකාකාර ප්රවේගයෙන් ඉහළට ඇදගෙන යනු ලැබේ. මුළු ඝර්ෂණ ප්රතිරෝධය 1.5 × 10⁴ N වේ. g = 10 m s⁻² ලෙස ගෙන එන්ජිම මඟින් සැපයිය යුතු ප්රතිදාන ජවය ගණනය කරන්න.
විසඳුම බලන්න
පියවර 1: ගුරුත්ව සංරචකය = mg sin θ = 20,000 N. පියවර 2: මුළු බලය F = 20,000 + 15,000 = 35,000 N. පියවර 3: ජවය P = F × v = 35,000 × 20 = 700 kW. පිළිතුර: 700 kW.ආදර්ශයට ගත්තේ: modelled on the G.C.E. (A/L) Physics examination pattern
අදාළ මාතෘකා
විෂය නිර්දේශයේ
අද කාර්යය, ශක්තිය සහ ක්ෂමතාව ප්රශ්න පුහුණු වන්න
නොමිලේ AI අධ්යයන උපදේශක, දෛනික සැලසුම් සහ පුහුණු ප්රශ්න. ගෙවීම් අවශ්ය නැත.
නොමිලේ ගිණුමක් සාදන්න නොමිලේ ප්රශ්නාවලිය