තාප ප්රසාරණය
විසඳුම් සහිතව තාප ප්රසාරණය පිළිබඳ උ/පෙළ විභාග ප්රශ්න පුහුණු වන්න · NIE විෂය නිර්දේශයට අනුකූලයි
පසුගිය ප්රශ්න පත්ර පුහුණුව
විසඳුම් සහිතව තාප ප්රසාරණය පිළිබඳ උ/පෙළ විභාග ප්රශ්න පුහුණු වන්න
-
පරිමාව 500 cm³ වූ වීදුරු ප්ලාස්කුවක් 20 °C දී රසදියෙන් සම්පූර්ණයෙන්ම පුරවා ඇත. වීදුරුවේ රේඛීය ප්රසාරණතාව α = 8.0 × 10⁻⁶ K⁻¹ වන අතර රසදියේ සත්ය පරිමා ප්රසාරණතාව γ_r = 1.80 × 10⁻⁴ K⁻¹ වේ. පද්ධතිය 100 °C දක්වා රත් කළ විට ප්ලාස්කුවෙන් පිටාර ගලන රසදිය පරිමාව කොපමණද?
විසඳුම බලන්න
පියවර 1: γ_g = 3 × 8.0 × 10⁻⁶ = 2.4 × 10⁻⁵ K⁻¹. පියවර 2: γ_a = 1.80 × 10⁻⁴ - 0.24 × 10⁻⁴ = 1.56 × 10⁻⁴ K⁻¹. පියවර 3: ΔV = 500 × 1.56 × 10⁻⁴ × 80 = 6.24 cm³. පිළිතුර: 6.24 cm³.ආදර්ශයට ගත්තේ: modelled on the G.C.E. (A/L) Physics examination pattern
අදාළ මාතෘකා
විෂය නිර්දේශයේ
අද තාප ප්රසාරණය ප්රශ්න පුහුණු වන්න
නොමිලේ AI අධ්යයන උපදේශක, දෛනික සැලසුම් සහ පුහුණු ප්රශ්න. ගෙවීම් අවශ්ය නැත.
නොමිලේ ගිණුමක් සාදන්න නොමිලේ ප්රශ්නාවලිය