අනුපාත
විසඳුම් සහිතව අනුපාත පිළිබඳ සා/පෙළ විභාග ප්රශ්න පුහුණු වන්න · NIE විෂය නිර්දේශයට අනුකූලයි
පසුගිය ප්රශ්න පත්ර පුහුණුව
විසඳුම් සහිතව අනුපාත පිළිබඳ සා/පෙළ විභාග ප්රශ්න පුහුණු වන්න
-
පාද වර්ගඵලය 2.5 m² වූ හිස් සෘජුකෝණාස්රාකාර ජල ටැංකියකට මිනිත්තුවට ලීටර් 150 ක ඒකාකාර ශීඝ්රතාවයකින් ජලය ගලා එයි. මිනිත්තු 20 කදී ටැංකියේ ජල මට්ටම ඉහළ යන උස සෙන්ටිමීටර කීයක්ද?
විසඳුම බලන්න
පියවර 1: මුළු ජල පරිමාව = 150 × 20 = 3000 L. පියවර 2: ඝන මීටර් බවට පත් කිරීම = 3000 / 1000 = 3 m³. පියවර 3: උස = 3 / 2.5 = 1.2 m. පියවර 4: සෙන්ටිමීටර් බවට හැරවීම = 1.2 × 100 = 120 cm. පිළිතුර: 120 cm.ආදර්ශයට ගත්තේ: modelled on the G.C.E. (O/L) Mathematics examination pattern
අදාළ මාතෘකා
විෂය නිර්දේශයේ
අද අනුපාත ප්රශ්න පුහුණු වන්න
නොමිලේ AI අධ්යයන උපදේශක, දෛනික සැලසුම් සහ පුහුණු ප්රශ්න. ගෙවීම් අවශ්ය නැත.
නොමිලේ ගිණුමක් සාදන්න නොමිලේ ප්රශ්නාවලිය