තරල පීඩනය, උඩුකුරු තෙරපුම සහ ආකිමිඩීස් නියමය
විසඳුම් සහිතව තරල පීඩනය, උඩුකුරු තෙරපුම සහ ආකිමිඩීස් නියමය පිළිබඳ උ/පෙළ විභාග ප්රශ්න පුහුණු වන්න · NIE විෂය නිර්දේශයට අනුකූලයි
පසුගිය ප්රශ්න පත්ර පුහුණුව
විසඳුම් සහිතව තරල පීඩනය, උඩුකුරු තෙරපුම සහ ආකිමිඩීස් නියමය පිළිබඳ උ/පෙළ විභාග ප්රශ්න පුහුණු වන්න
-
ඝන ලෝහ මිශ්ර ලෝහ කුට්ටියක බර වාතයේදී 50.0 N වන අතර, ජලයේ (ඝනත්වය 1000 kg m⁻³) සම්පූර්ණයෙන්ම ගිල්වූ විට බර 38.0 N වේ. g = 10 m s⁻² නම්, ලෝහ කුට්ටියේ පරිමාව සහ ඝනත්වය කොපමණද?
විසඳුම බලන්න
පියවර 1: U = 12.0 N. පියවර 2: V = 1.2 × 10⁻³ m³. පියවර 3: ρ = 5 / 0.0012 ≈ 4167 kg m⁻³. පිළිතුර: Volume = 1.2 × 10⁻³ m³, Density = 4167 kg m⁻³.ආදර්ශයට ගත්තේ: modelled on the G.C.E. (A/L) Physics examination pattern
අදාළ මාතෘකා
විෂය නිර්දේශයේ
අද තරල පීඩනය, උඩුකුරු තෙරපුම සහ ආකිමිඩීස් නියමය ප්රශ්න පුහුණු වන්න
නොමිලේ AI අධ්යයන උපදේශක, දෛනික සැලසුම් සහ පුහුණු ප්රශ්න. ගෙවීම් අවශ්ය නැත.
නොමිලේ ගිණුමක් සාදන්න නොමිලේ ප්රශ්නාවලිය