උ/පෙළ රසායන විද්‍යාව · පසුගිය ප්‍රශ්න

රසායනික ගණනය

විසඳුම් සහිතව රසායනික ගණනය පිළිබඳ උ/පෙළ විභාග ප්‍රශ්න පුහුණු වන්න · NIE විෂය නිර්දේශයට අනුකූලයි

පසුගිය ප්‍රශ්න පත්‍ර පුහුණුව

විසඳුම් සහිතව රසායනික ගණනය පිළිබඳ උ/පෙළ විභාග ප්‍රශ්න පුහුණු වන්න

  1. · 5 ලකුණු
    0.100 mol dm⁻³ එතන්ඩයොයික් අම්ල ((COOH)₂) ද්‍රාවණයකින් 25.00 cm³ පරිමාවක් සම්පූර්ණයෙන් ප්‍රතික්‍රියා කිරීමට ආම්ලික KMnO₄ ද්‍රාවණයකින් 20.00 cm³ වැය වේ. KMnO₄ ද්‍රාවණයේ මවුලික සාන්ද්‍රණය කොපමණද?
    විසඳුම බලන්න
    පියවර 1: අර්ධ ප්‍රතික්‍රියා සහ තුලිත සම්පූර්ණ සමීකරණය ලියන්න: 5 × [(COOH)₂ → 2CO₂ + 2H⁺ + 2e⁻] 2 × [MnO₄⁻ + 8H⁺ + 5e⁻ → Mn²⁺ + 4H₂O] සම්පූර්ණ ප්‍රතික්‍රියාව: 2MnO₄⁻ + 5(COOH)₂ + 6H⁺ → 2Mn²⁺ + 10CO₂ + 8H₂O පියවර 2: (COOH)₂ මවුල ගණන ගණනය කරන්න: n₁ = C₁ × V₁ = 0.100 mol dm⁻³ × (25.00 / 1000) dm³ = 2.50 × 10⁻³ mol. පියවර 3: KMnO₄ මවුල ගණන ගණනය කරන්න: n₂ = (2/5) × n₁ = (2/5) × 2.50 × 10⁻³ mol = 1.00 × 10⁻³ mol. පියවර 4: KMnO₄ හි මවුලිකතාව ගණනය කරන්න: C₂ = n₂ / V₂ = (1.00 × 10⁻³ mol) / (20.00 / 1000 dm³) = 0.0500 mol dm⁻³. පිළිතුර: 0.0500 mol dm⁻³.
    ආදර්ශයට ගත්තේ: modelled on the G.C.E. (A/L) Chemistry examination pattern

මෙය ලකුණු කරවා ගන්න

අදාළ මාතෘකා

විෂය නිර්දේශයේ

අද රසායනික ගණනය ප්‍රශ්න පුහුණු වන්න

නොමිලේ AI අධ්‍යයන උපදේශක, දෛනික සැලසුම් සහ පුහුණු ප්‍රශ්න. ගෙවීම් අවශ්‍ය නැත.

නොමිලේ ගිණුමක් සාදන්න නොමිලේ ප්‍රශ්නාවලිය