ප්රවේණික ද්රව්යවල අණුක පදනම සහ ව්යුහය
විසඳුම් සහිතව ප්රවේණික ද්රව්යවල අණුක පදනම සහ ව්යුහය පිළිබඳ උ/පෙළ විභාග ප්රශ්න පුහුණු වන්න · NIE විෂය නිර්දේශයට අනුකූලයි
පසුගිය ප්රශ්න පත්ර පුහුණුව
විසඳුම් සහිතව ප්රවේණික ද්රව්යවල අණුක පදනම සහ ව්යුහය පිළිබඳ උ/පෙළ විභාග ප්රශ්න පුහුණු වන්න
-
ද්විත්ව පොට ඩීඑන්ඒ (DNA) සාම්පලයක, මුළු නයිට්රජනීය භෂ්ම අතුරින් ඇඩිනීන් ප්රතිශතය 28% කි. සයිටොසීන් භෂ්ම ප්රතිශතය කොපමණද?
විසඳුම බලන්න
පියවර 1: චාගාෆ් නීතිය: A = T = 28%. පියවර 2: A + T = 56%. පියවර 3: G + C = 100% - 56% = 44%. පියවර 4: C = 44% / 2 = 22%. පිළිතුර: 22%.ආදර්ශයට ගත්තේ: modelled on the G.C.E. (A/L) Biology examination pattern
අදාළ මාතෘකා
විෂය නිර්දේශයේ
අද ප්රවේණික ද්රව්යවල අණුක පදනම සහ ව්යුහය ප්රශ්න පුහුණු වන්න
නොමිලේ AI අධ්යයන උපදේශක, දෛනික සැලසුම් සහ පුහුණු ප්රශ්න. ගෙවීම් අවශ්ය නැත.
නොමිලේ ගිණුමක් සාදන්න නොමිලේ ප්රශ්නාවලිය